Από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό

Πλησιάζει ο καιρός που τα παιδιά που φοιτούν στο Νηπιαγωγείο θα περάσουν τις πόρτες του Δημοτικού μας Σχολείου. Μια αλλαγή που μπορεί να φαντάζει ακόμη και τρομακτική. Όμως χάρη στις σπουδαίες εκπαιδευτικούς του 1ου Νηπιαγωγείου κυρίες Ασπασία Λάλλα, Κυλίνδρη Ελένη, Στεργιάκη Νικολέτα και την εκπαιδευτικό Αγγλικής Γλώσσας κυρία Μαριόγκα Βλάμη αλλά και τον εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής κύριο Σωτήρη Καραμίχο η μετάβαση θα είναι παιχνιδάκι!

Σχεδίασαν και υλοποίησαν δράσεις ομαλής μετάβασης, επισκέφτηκαν το σχολείο μας, έπαιξαν παιχνίδια με τα παιδιά με τα οποία θα μοιράζονται το προαύλιο από το Σεπτέμβριο και πιστεύουμε ότι δεν έμεινε ίχνος φόβου! Έπειτα το σχολείο μας και οι τάξεις μας είναι τόσο όμορφες την Άνοιξη, γεμάτες χρώματα και λουλούδια και ζωάκια, πραγματικά και φανταστικά που ειλικρινά το να πηγαίνεις σχολείο είναι μια όμορφη και τρυφερή περιπέτεια! Οι φωτογραφίες το μαρτυρούν.